Pobierz formularz diagnoza zaburzeń przetwarzania słuchowego
Umów się na wizytę
Diagnoza Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego

• Zapytamy o rozwój dziecka począwszy od okresu prenatalnego, poprzez okres niemowlęcy do aktualnych problemów zdrowotnych dziecka. Ważnym elementem wywiadu jest wypełnienie kwestionariusza zawierającego pytania dotyczące trudności dziecka w uczeniu się i komunikacji.

• Ocenimy czułość słuchu dziecka – to pierwszy element badania obwodowego układu słuchowego. Badanie audiometrii tonalnej pozwala stwierdzić czy czułość słuchu jest prawidłowa, czy dziecko nie ma niedosłuchu.

• Zbadamy lateralizację i dominację ucha. W przypadku stwierdzonej skrzyżowanej lateralizacji, dominacji lewego ucha, problemów związanych z uwagą słuchową, integracją bodźców słuchowych i trudności z separacja międzyuszną zostanie zaproponowany trening bilateralny, fizjoterapia, terapia integracji sensorycznej połączona z treningiem słuchowym.

• Ocenimy wyższe funkcje słuchowe znormalizowanymi testami Neuroflow:

– dzieci, w wieku przedszkolnym mają do wykonania 3 zadania testowe,

– dzieci w wieku młodszym szkolnym podczas diagnozy wykonują 6 zadań testowych,

– dzieci starsze i osoby dorosłe 8 zadań testowych.

Zadania polegają, w zależności od wieku dziecka, m.in. na powtarzaniu słów/zdań na tle szumu, cyfr, które słyszane są jednocześnie w prawym i lewym uchu, wysłuchiwaniu przerw w szumie, różnic pomiędzy dźwiękami w zakresie ich wysokości.

Po wykonaniu diagnozy w kierunku zaburzeń przetwarzania słuchowego terapeuta przygotowuje raport z badania APD z zaleceniami do treningu słuchowego, wskazówkami dla rodziców i nauczycieli.

Jeśli rodzice wspólnie z terapeutą zdecydują o rozpoczęciu treningu, wówczas zostaną poinformowani o każdym etapie treningu i zalecana jest diagnoza kontrolna, która oceni postępy dziecka.

Więcej informacji w języku angielskim

Scroll to Top
Przewiń do góry
Skip to content