Prawidłowy siad dziecka rady dla rodziców

Drodzy Rodzice!

Wasz maluch w wieku 5 lat spędza dużo czasu na zabawach na podłodze lub przy stoliku. Powinniście pamiętać o tym, żeby zadbać o jego prawidłową postawę podczas siadu.

Najbardziej nieprawidłowym ze sposobów siadania jest tzw. siad ”W”. Dziecko przyjmuje wtedy pozycję siadu klęcznego z pupą pomiędzy szeroko rozłożonymi stopami, które tworzą szeroką podstawę. Jest to bardzo niezdrowe  dla stawów kolanowych malucha a także jego kręgosłupa. Niestety to my pokazujemy często dziecku ten nieprawidłowy wzorzec siadu, dlatego sami musimy pilnować tego jaką pozycję przyjmujemy, ponieważ dziecko nas naśladuje we wszystkim.

Często dzieci siadają w siadzie skrzyżnym (na kokardkę), ponieważ w przedszkolach ta pozycja jest najbardziej preferowana. Nie jest jednak do końca prawidłowa, ponieważ dziecko wtedy bardzo się garbi a jego miednica jest sztywno pochylona do tyłu, bez możliwości ruchu. Wpływa to negatywnie na całą ruchomość kręgosłupa dziecka a także na możliwości rozwoju dużej motoryki.

Podczas prac przy stoliku dziecko powinno mieć dobraną odpowiednią wysokość krzesełka i stolika, tak, żeby stopy były oparte płasko o podłogę a kolana były zgięte pod kątem prostym. Dziecko powinno siedzieć swobodnie i symetrycznie opierając łokcie o stolik.

Gdy widzimy, że nasze dziecko się notorycznie garbi, ma krzywo ustawione barki lub biodra, koślawi kolana lub stopy, wysuwa szyję i brodę do przodu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, ponieważ może to być nawykowa pozycja spowodowana właśnie nieprawidłowym siadem.

Scroll to Top
Przewiń do góry
Skip to content